Zabiegi laserowe
Redukcja przebarwień.
Melanocyty to komórki barwnikowe, które znajdują się w naskórku, w warstwie podstawnej (rozrodczej). Melanocyty zawierają barwnik skóry - melaninę. Melanina jest to pigment powstający w procesie melanogenezy. Jej wytwarzanie zależy od czynników genetycznych, hormonalnych i zewnętrznych bodźców, takich jak promieniowanie ultrafioletowe. Kolor naszej skóry, włosów i tęczówki oka zależy od ilości melaniny. W różnych typach skóry przeważają różne odcienie melaniny (żółty, czerwony, brązowy i czarny). Im karnacja ciemniejsza tym więcej melaniny znajduje się w naskórku.
Melanina pełni bardzo ważną role, mianowicie chroni naszą skórę przed słońcem i jego szkodliwym działaniem. Pełni też role naturalnego filtru ochronnego, ma zdolność do częściowego pochłaniania i rozpraszania promieniowania UV padającego na naszą skórę. Jednak pod wpływem różnorodnych czynników, dochodzi do nadprodukcji melaniny, do jej nierównomiernego rozłożenia w skórze lub rozrostu komórek barwnikowych, co uwidacznia się jako plamy - czyli przebarwienia.
Przebarwienia- zaliczamy do grupy zaburzeń barwnikowych. Są to wykwity w poziomie skóry. Są niewyczuwalne w dotyku. Różnią się od otaczającej skóry zabarwieniem. Plamy są w kolorze od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie aż do czarnego. Wielkość i kształt jest różna. Mogą być umiejscowione wszędzie, najczęściej jednak znajdują się w miejscach odsłoniętych, eksponowanych na słońce.
Przebarwienia skórne dzielimy na:
Naskórkowe:
- Ostuda - występuje w wyniku wzmożonego wydzielania melaniny. Plamy o nieregularnych konturach najczęściej umiejscowione są na czole, policzkach, czasami na brodzie, bez poprzedzającego i towarzyszącego stanu zapalnego. Występuje głównie u kobiet. Częściej zauważana u brunetek niż blondynek. Plamy te pojawią się też u kobiet w II połowie ciąży, najczęściej znika po porodzie, lecz nie zawsze. Wykwity w postaci plam barwnikowych mogą nasilić się pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne ( także solarium). Nasilenie zmian pojawia się więc bardzo często w okresie letnim. Ostuda może wystąpić u kobiet stosujących leki hormonalne ( antykoncepcje, hormonalną terapie zastępczą).
- Plamy soczewicowate - występują głównie na grzbiecie dłoni, ramionach, twarzy oraz dekolcie. Są koloru żółtobrunatnego po ciemnobrązowy. Są okrągłe, owalne, wyraźnie ograniczone od zdrowej skóry. Długotrwała ekspozycja zmian na słońce powoduje, że plamy ciemnieją i pojawiają się nowe. Plamy soczewicowate lokalizują się dość głęboko, i trudno jest je usunąć bez pomocy doświadczonej kosmetyczki czy lekarza dermatologa.
- Piegi - zlokalizowane na twarzy, dekolcie lub rozsiane na całym ciele. Są to plamki wielkości 1-4 mm, związane z nagromadzeniem barwnika. Częściej występują u osób o jasnej karnacji, jasnych i rudych włosach. Przybywa ich po opalaniu. Można ograniczyć ich pojawianie się poprzez systematyczne stosowanie preparatów ochronnych o wysokim SPF. Z wiekiem ubywa nam piegów, jednak mogą za to pojawiać się plamy soczewicowate.
- Przebarwienia pozapalne- rozwijają się na podłożu stanów po trądzikowych. Pojawiają się również po poparzeniach skóry.
Skórne: są to przebarwienia sięgające skóry właściwej. Melanina zlokalizowana jest w warstwie brodawkowej.
Mieszane: posiadają cechy zarówno naskórkowych jak i skórnych przebarwień.
Przyczyny powstawania przebarwień:
- promieniowanie słoneczne, solarium;
- ciąża;
- menopauza;
- zastępcza terapia hormonalna;
- doustna antykoncepcja;
- choroby wątroby;
- nadczynność tarczycy;
- niewydolność nadnerczy;
- zapalenie przydatków;
- stosowanie preparatów światło uczulających (antybiotyki, środki uspokajające, - przeciwdepresyjne, moczopędne, zioła- dziurawiec, arcydzięgiel);
- kosmetyki zawierające alkohol;
Najszybszą, najskuteczniejszą i całkowicie nieinwazyjną metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie Intensywnego Światła Pulsacyjnego IPL.
W wyniku działania tego światła przebarwienia ciemnieją w czasie kilku godzin po zabiegu. Należy być przygotowanym, że mogą nabrać koloru gorzkiej czekolady. Od następnego dnia rozpoczyna się proces łagodnego złuszczania naskórka i trwa on do 2 tygodni. Po około 2 tygodniach skóra ma piękny kolor, jest odświeżona i ujednolicona. W przypadku głębokich przebarwień zabiegi należy powtarzać nawet do 4 razy.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża;
- karmienie piersią;
- opalanie się przed zabiegiem (1 m-c przed zabiegiem);
- krem z retinolem (kwas witaminy A) (1 m-c przed zabiegiem);
- peeling (2 tyg. przed zabiegiem);
- przyjmowanie leków światło uczulających (retinoidy, tetracykliny);
- picie ziół: nagietek, dziurawiec (1 m-c przed zabiegiem);
- bielactwo;
- padaczka;
- keloidy (bliznowiec);
- naczyniaki;
- cukrzyca nieunormowana;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- leki zmniejszające krzepliwość krwi;
- łuszczyca;
- spożywanie alkoholu (24 h przed zabiegiem);
- nawilżanie skóry w dniu zabiegu;
Zasady postępowania po zabiegu:
- zabiegi należy powtarzać, co 2-4 tygodnie. Znaczące wydłużenie lub skrócenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu.
- nie stosować mydła, kosmetyków z zawartością alkoholu (kilka dni);
- nie wykonywać peelingu (1 miesiąc);
- ochrona przed słońcem (1 miesiąc);
- stosować kremy z wysokim faktorem przeciwsłonecznym;
- unikać ciężkich ćwiczeń fizycznych, sauny ( 4-5 dni);
- intensywnie nawilżać skórę ( 2 razy dziennie);
- makijaż można wykonać 1 dzień po zabiegu (w przypadkach bardzo wrażliwej skóry po 4-5 dniach);
- leczenie w nielicznych przypadkach - łagodna maść sterydowa;
- kontrola po 3 tygodniach;